Saklı Hayatlar (2011)

Filmin Künyesi

IMDB PUANI:  7.1 / 10

Yapım

DRAMA İSTANBUL FİLM ATÖLYESİ

Oyuncular

CEREN HİNDİSTAN ( NERGİS)
YUSUF AKGÜN ( MURAT)
AHMET MÜMTAZ TAYLAN ( TEVFİK)
LAÇİN CEYLAN ( ZEYNEP)
ZERRİN SÜMER (EMİNE)

YÖNETMEN

A. HALUK ÜNAL

HİKAYE

SERPİL GÜLER – A. HALUK ÜNAL

MÜZİK

KEDİ MÜZİK

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ

GÖKHAN ATILMIŞ

SANAT YÖNETMENİ

ADALI AKSOY

“Eğer “öteki” iseniz, kimliğinizi saklayarak yaşamak zorundasınız. Ancak bu şekilde, kimliğinizi ortaya koymadığınız sürece “huzurlu” yaşayabilirsiniz…” düşüncesini insana empoze eden iki yüzlü toplumsal normları eleştiren, farklı bir Türk filmi; “Saklı Hayatlar”

1808453

1980’de Çorum’da yaşanan alevi katliamı sonucu, Zeynep Hanım küçük kızı Gürcan’la birlikte İstanbul’da okuyan kızı Nergis’ in yanına göç etmek zorunda kalır. Üst katlarında oturan ev sahibi ise sol düşünceye sempati duyduğunu bilmediği, üniversiteyi yeni bitirmiş oğluyla ve annesiyle oturan milliyetçi ve muhafazakar bir adamdır.

Önceleri her şey çok güzeldir. Birlikte yemekler yenilir, sohbetler edilir… Görünürde bir sorun yoktur; hatta ev sahibi babaanne, kiracılarının küçük kızını çok sever, onunla bol bol vakit geçirir ve küçük kıza  Kuran okumayı, namaz kılmayı öğretir. Bu arada Nergis ile Murat ( ev sahibinin oğlu ) aralarında güzel bir aşk başlamıştır.

Tüm bu huzur ortamı, dua için kadınların üst katta toplandığı bir gün yerle bir olur… Dua bittikten sonra evin küçük kızının namaz kılmayı bildiğini ispatlamak istemesi ve koşup evden sözde seccadesini alıp gelmesi ile her şey değişir.  Çünkü Gürcan’ un getirdiği sözde seccade, Hz. Ali’ nin fotoğrafı olan küçük kilimdir.

Bundan sonra film kopar ve Alevileri “öcü”, “dinsiz” olarak gören evdeki kadınlar,  adeta şeytan görmüşcesine besmeleler çekerek evden giderler.

Sakli-Hayatlar-4

Artık anne ve kızlarının “gerçek kimlikleri” ortaya çıkmış, anne için her şey başa dönmüş, Murat ile Nergis’ in aşkı ise imkansız bir hal almıştır.

Yönetmenliğini Ahmet Haluk Ünal’ ın yaptığı ve aşkı sorgulatmayı, ezilen ve saklanan alevi kimliklerin  öyküsünü  anlatmayı amaçlayan 2011  yapımı  filmde;  aynı topraklarda yaşayan fakat farklı inanışları ve farklı kimlikleri  yüzünden ayrımcılığa uğrayan insanların hikayesi ve ön yargıların, cahilliğin yol açtığı trajediler başarılı bir şekilde yansıtılmaktadır.

Basında çok geniş ve çok olumlu bir yankı yaratan Saklı Hayatlar, 2011 Haziran’ında  Almanya, Avusturya, Avusturalya’da vizyona girdi. 2011 Kasım ayında İngiltere’de gösterime giren film, 12 Ocak 2012′de de Danimarka’da vizyona girmiştir. Norveç, İsveç ve Fransa gösterimleri için de çalışmalar sürmektedir.

Adana Uluslararası Altın Koza Film Festivali ve Malatya Uluslararası Kristal Kayısı festivallerinde yarışan ve Malatya’da en iyi senaryo ödülünü alan Saklı Hayatlar, Antalya Altın Portakal Film Festivali, İstanbul Uluslararası Film Festivali ve Frankfurt film festivallerinde panaroma bölümlerinde gösterilmiştir.

 

ÇORUM KATLİAMINA DAİR TARİHİ EK BİLGİ:

28 Mayıs Çarşamba günü, Çorum’un en işlek caddesinde ve çoğunluğu çocuk ve gençlerden oluşan gruplar, “kanımız aksa da zafer İslamın, Kana kan, intikam” sloganlarıyla yürüyüşe geçmişlerdir. Yürüyüş korteji, kısa süre sonra saldırıya dönüşür. Cadde üzerinde bulunan solculara ait iş yerleri tahrip edilmeye, yakılmaya başlanır. 29 Mayıs günü cadde ve sokaklarda yürüyüşler “Kana kan, intikam” sloganlarıyla sürmüştür. İş yerlerinin yağmalanmasına, tahrip edilmesine ve yakılmasına devam edilmiştir.

Çorum’la komşu il, ilçe ve köylerle bağlantılı tüm yollar belirsiz gruplarca işgal edilmiştir.

Yine saldırgan başka gruplar Çorum Gazetesi’ne ve Bahar Kitabevi’ne saldırmıştır.

Alevi ve Sünni mahalleleri arasında barikatlar kuruldu ve çatışmalar başladı.

Mayıs ayında yaşanan bu gerginlik askeri müdahaleye karşın devam etti. 30 Haziran’da MHP yanlısı bir iş adamına ait bir otomobilden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) taraftarlarının ve diğer solcuların yoğun olduğu bölgelerde sivillerin üzerine ateş açıldı.

Filmin fragmanı için;

melek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s