Salkım Hanım’ın Taneleri (1999)

Yıl 1942, İkinci Dünya Savaşı’nın tüm yıkımıyla sürdüğü yıllar… Savaşa katılmayan Türkiye, savaşın tüm dünyada yarattığı ekonomik yıkımdan nasibini almış durumda. Ekonomideki bu krizi atlatabilmek ve milli bir burjuvazi yaratabilmek amacıyla Varlık Vergisi uygulamaya konur.

salkim-hanimin-taneleri-acilis-muzigi-474985

Fiilen gayrimüslim azınlıkların servet ve kazançlarına el konulması ve bunların Müslüman Türklere aktarılması anlamına gelen Varlık Vergisi uygulaması ile gayrimüslimlere Türklerden 10 kat daha fazla vergi borcu yüklenirken; Varlık Vergisi’ni ödeyemeyip yurdu da terk edemeyenler -ki tümü azınlık mensuplarıdır- Erzurum Aşkale’deki çalışma kamplarına gönderilir.  Azınlıklara yönelik ayrımcı politikalardan biri olan Varlık Vergisi, Cumhuriyet tarihinde unutulmaması gereken kara bir lekedir.

Yılmaz Karakoyunlu’nun aynı adlı eserinden 1999 yılında sinemaya uyarlanan Salkım Hanım’ın Taneleri ‘nin hikayesi, Varlık Vergisi’nin hemen öncesinde başlar ve bu uygulamayla birlikte İstanbullu varlıklı bir gayrimüslim olan Halit Bey ve ailesinin, Salkım Hanım’ın taneleri gibi parçalanışını, ailenin tüm servetine Anadolu’dan gelen açgözlü Durmuş ile gözü yükseklerde bir kadın olan Nefise’nin el koyuşunu anlatır.

Başlıksız-2

Gerek kitabıyla gerekse filmiyle yakın tarihimizle yüzleşmekten kaçmayan ender ve önemli eserlerden biridir Salkım Hanım’ın Taneleri… Filmde aynı zamanda oyunculuk yapan Yavuz Bingöl’ün muhteşem Sarı Gelin yorumu ise çoktan hafızalara kazınmıştır.

Bermal Aydın

Bermal

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s